Ar vandens telkinys gali tinkamai funkcionuoti kaip atskiras organizmas be žmogaus įsikišimo?

Tvenkinyje suvešėjus augalijai skubiai ieškome žolės „naikintojo“amūro, o užsiveisus nepageidaujamai „smulkmei“ ieškome plėšrūno , pvz. šamo ar starkio - populiacijai suvaldyti. Ežerai kasmet įžuvinami pagal planus, kuriuos parengia specialistai – ichtiologai atlikę išsamius žuvų populiacijos tyrimus. Einame iš vien su gamta, bet ar susimąstėte, kas būtų jeigu tvenkinyje deguonies trūkumas lemtų masinę žuvų žūtį?

Dėl deguonies trūkumo prarasite ne tik žuvis, bet ir pinigus kuriuos investavote, kad jas įsigyti. Laiką, kurį sugaišote jas parsiveždami ir paleisdamį į vandens telkinį.

Augant žuvims, auga ir deguonies poreikis tvenkinyje. Su kiekvienais metais deguonies kiekis tvenkinyje tampa vis svarbesniu rodikliu. Daug girdėjome istorijų, kad žuvys tvenkinyje puikiai gyvena be orapūtės, nors ir nėra pratekėjimo ar kitų reikalingų sąlygų pastoviam deguonies kiekiui užtikrinti. Nepamirškite jeigu vieni metai buvo „sėkmingi“ nereiškai, kad ir kiti bus tokie patys.

Rekomenduojame prisidėti prie sveikos ir stabilios ekosistemos išlaikymo nuo pirmos žuvelės paleidimo.

KOKIE VEIKSNIAI GALI LEMTI DEGUONIES STYGIŲ TVENKINYJE?

vandens telkinių aeracija

1.     Metų laikas

Vasara – šiltas oras,  vanduo išyla, o kylant jo temperatūrai  deguonies tirpumas vandenyje mažėja. Palankios sąlygos augti vandens augalams, dumbliams, sukeliantiems vandes žydėjimą. Didelėms žuvims deguonies trūkumas yra pavojingiausias,  jos gaišta pirmos.

Žiema – vandens telkinius uždengia ledas, vanduo atvėsta, saulės mažai, augalai sunyksta. Natūraliai tvenkinyje deguonis gaminasi fotosintezės būdu, bet žiemą per ledą šviesa neprasiskverbia, deguonis nesigamina, kaupiasi organinės medžiagos. Susidaręs ledo sluoksnis trukdo deguonies mainams tarp vandens ir atmosferos.  Šaltas vanduo sunkesnis, todėl mažiau maišosi. Tai reiškia, kad paviršiuje gali būti deguonies perteklius, bet giliau didelis trūkumas.

2.     Paros laikas

Rytas - mažiausias deguonies kiekis vandenyje fiksuojamas ryte, prieš švintant, ypač kuomet tvenkinyje gausu žaliadumblių ar melsvadumblių.

3.     Organinės medžiagos

Jeigu tvenkinyje kaupiasi ir pradeda irti organinės medžiagos (lapai, augalų likučiai ir kt.), bakterijos, skaidydamos jas, sunaudoja didelį kiekį deguonies.

4.     Stiprios liūtys

Stiprus lietus gali nuplauti į tvenkinį organines ir neorganines medžiagas, perteklines trąšas iš žemės ūkio, skatinančias augalų augimą. Chemikalai ar užterštumas gali tiesiogiai ar netiesiogiai sumažinti deguonies kiekį vandenyje.

5.     Vandens judėjimas

Jei vandens cirkuliacija yra silpna arba tvenkinys yra stovintis, tai gali sukelti deguonies netolygumus. Vanduo paviršiuje gali turėti daugiau deguonies nei gilesniuose sluoksniuose. Šaltiniai tvenkinyje, kurie neturi sąlyčio su oru – yra be deguonies.

6.     Vandens telkinio plotas ir gylis

Mažo ploto tvenkiniuose, kuriuose gylis iki 2 m., vanduo įšyla daug greičiau, o tai gali lemti dumblių augimą, dėl kurio atsirastų deguonies trūkumas.  Giliuose tvenkiniuose, kuriuose nėra vandens judėjimo, gali susidaryti bedeguonės, mirtinos zonos, kuriose kaupiasi nuodingos dujos iš pūvančių organinių medžiagų.

7.     Nesaikingas šėrimas

Perteklinis šėrimas, kuomet žuvys nesuvartoja viso pašaro – jis ima rūgti, todėl suprastėja vandens kokybė, atsiranda deguonies trūkumas.

Visi šie veiksniai gali veikti atskirai arba kartu, sukeldami deguonies trūkumą tvenkinyje ir turėti  įtakos žuvims bei visai vandens telkinio ekosistemai

ORAPŪTĖS NAUDA

1. Prisotina vandenį deguonimi – todėl išvengsite deguonies trūkumo žiemą užsidėjus ledui ar karštą vasaros dieną.

2. Kiekviena žuvų rūšis yra skirtingai prisitaikiusi prie deguonies trūkumo – orapūtės pagalba bus apsaugotos visos rūšys.

3. Šaltuoju metų laikotarpiu išvengsite paviršinio ledo susidarymo.

4. Orapūtės pagalba galite kontroliuoti vandens temperatūrą, nes vandens sluoksniai maišysis.

5. Orapūtė skatina vandens jūdėjimą – išvengsite zonų be deguonies, palaikysite geresnę vandens kokybę.

6. Naudojant orapūtę – išvengsite dumblių augimo.

7. Skaidresnis vanduo.

8. Orapūtė gali padėti sumažinti kenksmingų medžiagų koncentraciją telkinyje.

9. Neužšąlanti eketė – puiki pramoga žiemos maudynėms po pirties. 

10. Lieptelių apsauga žiemą (nuo žalos, kurią gali padaryti užsidėjęs ledas).

ORAPŪTĖ = ŽUVŲ DRAUDIMAS

Investuodami į orapūtę 130 – 250 eurų, galėsi jaustis užtikrinti, kad Jūsų žuvys bus saugios ir laimingos, o vanduo aukštos kokybės. Elektros sąnaudos išties nėra didelės, nuolatos dirbdama orapūtė 1 mėn. papildomai kainuos tik 5-15 eurų.

ORAPŪTĖS VEIKIMO PRINCIPAS

Orapūtės išpučiamas oras, tiekiamas per žarną į difuzorių, kuris pagal savo pralaidumą bei orapūtės pajėgumą skandinamas tvenkinio vandenyje atitinkamame gylyje. Per difuzorių tūkstančiai mažų oro burbuliukų prisotina vandenį deguonimi. Dėka sandarios bei patikimos orapūtės konstrukcijos, ją galima naudoti tiek lauko sąlygomis (uždengtą), tiek vidaus patalpoje.   Sumažėjus oro išpūtimui, rekomenduojama patikrinti orapūtės membraną, kuri apsaugo orapūtę nuo aplinkoje esančių dulkių bei kitų nešvarumų.

KAIP TEISINGAI IŠSIRINKTI ORAPŪTĘ?

Jūsų patogumui išskirstėme aeracijos kompletus pagal tvenkino plotą, kad dar lengviau ir paprasčiau rastumėte geriausią variantą!

(Rekomenduojame naudoti 2 orapūtes didesniuose nei 30 arų tvenkiniuose. Jas pajungti skirtingose tvenkinio vietose, kad deguonis pasiskirstytų visame vandens plote.)

orapūtėms tvenkiniams

PASPAUDĘ JUMS TINKANTĮ VARIANTĄ - SUŽINOSITE KOMPLEKTO  KAINĄ

VANDENS TELKINIUI IKI 3 ARŲ

VANDENS TELKINIUI IKI 15 ARŲ

VANDENS TELKINIUI NUO 15 IKI 30 ARŲ

VANDENS TELKINIUI NUO 30 IKI 50 ARŲ

VANDENS TELKINIUI NUO 50 IKI 100 ARŲ

VANDENS TELKINIUI NUO 1 HA 

hiblow secoh orapūtės

PATARIMAI

1. Kuo trumpesnė oro žarna - tuo efektyviau veiks orapūtė. Jai bus lengviau išpūsti orą, t.y. mažiau bus apkrauta.

2. Difuzorių reiktų nardinti į 1-2m gylį, priklausomai nuo orapūtės galingumo. Oro burbuliukai tirpsta vandenyje kol jie kyla iki vandens paviršiaus. Tad kuo ilgesnis burbuliuko kelias iki paviršiaus - tuo didesnis vandens prisotinimas deguonimi.

3. Būtinai uždenkite orapūtę nuo lietaus, sniego jei laikysite lauke.

4. Difuzorių vandenyje pakelkite nuo dugno, kad kildami oro burbuliukai nekeltu dumblo. Pakeltas dumblas gali kenkti auginamoms žuvims ir sudrumsti vandenį. Užtenka pakelti 50-100cm.

5. Jei jau nusprendėte naudoti ilgesnę nei 20 metrų oro žarną, tai rinkitės stipresnę orapūtę, nei priklausytu pagal vandens telkinio plotą.

6. Rinkitės vamzdinį membraninį difuzorių, nes jis daug efektyvesnis (oro burbuliukai daug smulkesni, greičiau tirpsta vandenyje) nei akmeninis. Plius jo niekada nereiks valyti.

KAIP TEISINGAI SUMONTUOTI ORAPŪTĘ?

orapūtės pajungimo schema

Komentarai (0)

Komentarų nėra
Prekė įtrauką į patinkančių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Svetainė naudoja slapukus: sužinoti daugiau