Paskutinius 4 metus auginau šią lašišinę žuvį prūde. Taip, prūde, o ne upėje :) Prūdas nebuvo tinkamas jų auginimui vasarą, tad patyriau skaudžių pamokų. Noriu sukauptomis žiniomis ir patirtimi pasidalinti su jumis, kad jūsų draugystė su šia karališka žuvimi - būtu kuo sklandesnė.  


Auginimo sąlygos


Su vėstančiu tvenkinio vandeniu artėja ir vaivorykštinių upėtakių auginimo sezonas tvenkiniuose ir prūduose/kūdrose. Vaivorykštinis upėtakis, tai upėtakių rūšis, kuri yra prisitaikiusi gyventi prūduose ar tvenkiniuose, jai puikiai tinka stovintis vanduo.

Vandens telkinio plotas. Upėtakius aš auginu 30 arų prūde, bet dalis mūsų klientų juos augina ir 1 aro prūdeliuose/kūdrose. Tad didelio skirtumo dėl vandens telkinio ploto - nėra. Aišku, nereiktu persistengti su upėtakių įžuvinimo kiekiu :) 

prudas

Auginant upėtakius, vienas iš svarbesnių niuansų - vandens telkinio gylis. Jūs drąsiai galite auginti vaivorykštinius upėtakius 9 mėnesius per metus(nuo rugsėjo iki gegužės mėn.galo) jei gylis siekia 1-4 metrus ir jei nėra šviežio vandens padavimo. 

Gylio svarbą reiktu išskirti tada, jei upėtakius planuojate auginti ir vasarą, t.y. visus metus. Klientų praktika sako, kad vaivorykštinius upėtakius vasarą galime auginti, kai gylis siekia 5m ir daugiau. Taip, galime juos vasarą auginti ir 2-3 metrų gylyje, jei yra šviežio vandens(šaltinis, upeliukas, gręžinio, šulinio vanduo) pastovus įtekėjimas/padavimas. Klientams, kurie abejoja, visada patariu, kad dalį upėtakių gali pasilikti vasaros "eksperimentui" ir matysite ar jie jūsų vandens telkinyje pervasaros ar ne. Tada bus lengviau apsispręsti dėl sekančio jų įžuvinimo. 


Vandens pH tinka toks pat kaip ir visoms auginamoms žuvims, nuo 7 iki 9. Jei reikia, pH lengvai pakelsime negesintų kalkių pagalba. Nerekomenduoju kalkinti, jei pH daugiau nei 9. 

Vandens skaidrumas. Upėtakių auginimui įtakos neturi vandens skaidrumas, tinka drumstas/"mutnas" vanduo. Gali gyventi kartu su visomis žuvimis. Jei vandens telkinyje yra kitų plėšrių žuvų, tai reiktu parinkti atitinkamus upėtakių dydžius, kad netaptu jų pietumis. 

Deguonies kiekis vandenyje upėtakiui yra labai svarbus rodiklis. Tad žiemą ir vasarą be orapūtės mes jų neišlaikysime, nebent yra įtekantis upelis su jau deguonies prisotintu vandeniu. Kritimai prasideda, kai deguonies kiekis nukrenta iki 5mg/L ir žemiau. Geriausiai jaučiasi ir auga, kai deguonies kiekis vandenyje siekia 9-12mg/L. Deguonies trūkumo klausimą mes lengvai išspręsime - pajungę orapūtę. Orapūtės elektros sąnaudos, dirbant ištisai visą mėnesį, retai kada būna didesnės nei 2-7eur/mėn. 

Sparčiausiai upėtakiai auga, kai vandens temperatūra yra nuo +9 iki +18. Auginant tvenkinyje, tai atitiktu rudenio - rugsėjo ir spalio bei pavasario - balandžio ir gegužės mėnesius. Gan geras jų augimas ir esant žemesnei nei +9 temperatūrai. Visas "įdomumas" prasideda vandens temperatūrai pakilus daugiau nei +18. Tuo metu šerti juos nepatariu, nes virškinimas sulėtėja, gali prasidėti pašarų rūgimo procesas, kuris įtakoja upėtakių praradimus. Šerdami upėtakį esant didesnei nei +20 vandens temperatūrai - rizikuojame, kad dėl staigaus temperatūros svyravimo jis gali patirti termo šoką, nes pakeliame jį iš dugno į paviršių.  Termo šoko pasekmė - upėtakių kritimas. Maksimali upėtakių auginimui galima vandens temperatūra +22/+24 laipsniai. 


Šėrimas/maitinimas

Upėtakiai gamtoje minta viskuo kas tik juda. Tas pats ir tvenkinyje, maitinsis žuvų mailiumi, varlėmis, kirmėlėmis, bestuburiais(lervomis), vėžiagyviais, ant vandens paviršiaus gyvenančiais ir ties vandens paviršiumi skraidančiais vabzdžiais. Bijoti, kad upėtakis išgaudys didesnes nei mažasis pirštas žuvytes - nereiktu. Upėtakio burna nedidelė, jis gali apžioti tik smulkias žuvytes. Tiesa, upėtakis - efektyvi priemonė perteklinio mailiaus mažinimui. 

Įprastai upėtakiai auginami ant specialaus jų auginimui skirto pašaro. Šerdami šiuo pašaru pasieksime daug kartų geresnį rezultatą nei palikdami upėtakiui maitintis natūraliu/vietiniu, pačio susirastu maistu. Upėtakinio pašaro kaina sukasi ties 1,8-2eur/kg. Pašaro gamintojai deklaruoja, kad sušėrus 1kg pašaro, žuvies prieaugis irgi siekia apie 1kg ar daugiau. Upėtakiams skirtas pašaras padeda greitai užsiauginti žuvį ir atpiginti jos įsigijimo savikainą. Auginant 15 kg upėtakių, net iki pusės metų užtenka 1 pakuotės(25kg) pašaro juos šeriant kasdien, pagal pašaro gamintojo rekomendacijas. 



Keletas patarimų šeriant.
Pirma, parinkite jums patogiausią šėrimo vietą. Tada jie ties ta vieta susirinks iki jums ateinant ir lauks. Idealu būtu, jei ta vieta sutaptu su netoli esančia orapūte, nes užsidėjus ledui, ties orapūte bus galima tęsti jų šėrimą per orapūtės sukurtą eketę. 
Antra, pasirinkite jums tinkamiausią laiką šėrimui, pvz: 7:00 arba 18:00val. Stenkitės jo dažnai nekeisti. Upėtakis įpranta prie šėrimo laiko ir susirenka tuo laiku maitintis į parinktą vietą. Tai ypač svarbu, kai vandens telkinys yra didesnis, tada didesnė tikimybė, kad susirinks dauguma ir ji bus pamaitinta.
Trečia, pradėdami šėrimą berkite po nedidelį kiekį granulių iš kuo aukščiau. Upėtakis atpažįsta "garsą", kurį sukelia į vandenį krentančios granulės ir greičiau susirenka į šėrimo vietą. Pamačius, kad dauguma jau susirinko - sušeriame pagrindinį kiekį granulių.
Ketvirta, jei yra įvairių dydžių upėtakių, tai parenkame mažesnę granulę, kuri tiktu ir didesniems ir mažesniems. Jei žuvų dydžiai skiriasi stipriai, tai naudojame skirtingo dydžio granules. Šeriant pastebėjau, kad vakare upėtakiai būna aktyvesni nei ryte.


Vislumas

Vaivorykštiniai upėtakiai nesiveisia prūde ar tvenkinyje. Nesiveisia net ir Lietuvos upėse, į kurias buvo paleisti. Man ši jų savybė patinka, nes lengvai galime kontroliuoti jų kiekį vandens telkinyje, ko negalime daryti auginant lydekas, ešerius, starkius ar šamus.  

Išgaudymas/žvejyba

Upėtakius lengva išgaudyti iki paskutinio. Tam užtenka paprastų žūklės įrankių ir minimalių žvejybos įgūdžių. Masalui galime naudoti slieką, kukurūzą, musės lervas ar tą patį granuliuotą pašarą.  Taip pat noriai kimba ant sukrės/mepso ar mikro masalo/guminuko.



Žvejojant upėtakius, su tikslu pagavus - paleisti, svarbiausia neliesti juos plikomis rankomis, nes žuvies kūno temperatūra yra daug žemesnė nei žmogaus(+36,6) - galime nudeginti žuvies gleivinę. Žvejojant, patariu, naudoti kabliukus be užkarpėlių, kad būtu mažiau žalojama žuvis bei didesnius, kad nespėtu įsiryti kol pakirsite. Patarimas būtu žvejoti upėtakius tada, kai nusprendėte juos naudoti maistui. Jų žvejyba greita, žavi ir smagi, bet dažnu atveju būna kritimų, jei juos pagavę - vėl paleidžiame, dažnai taip pasitaiko šylant vandeniui pavasarį.    


Įžuvinimas ir augimo tempai 


Dažniausiai įžuvinimui skirti upėtakiai yra užauginti uždarose recirkuliacinėse sistemose(baseinuose), todėl jų adaptacija tvenkiniuose užtrunka. Visgi, jūsų vandens telkinys, tai visai kitas pasaulis nei buvęs prieš tai. Įžuvinę upėtakiais vandens telkinį, daugumą jų prie granulės prisiviliosime tik po 1 - 3 savaičių. 

Jei jūsų vandens telkinys tinkamas auginti upėtakius visus metus, tai racionalu būtu įsižuvinti mažesniais upėtakiais, tada vieneto savikaina bus mažesnė. Pvz nuo 30g ir didesniais. Įžuvinant mažesniais upėtakiais reikia įvertinti, kad jie reikalaus daugiau priežiūros ar papildomų žinių juos auginant. O įžuvinant vos kelis gramus sveriančiais upėtakiais, mes galime susidurti ir su dar nesusiformavusia imunine sistema. Plius jums reikės daug daugiau laiko ir pastangų kol užauginsite iki norimo dydžio. Jei jūsų vandens telkinys tinkamas jų auginimui tik 9 mėnesius per metus, tai siūlyčiau įsižuvinti 300-500g upėtakiais, kurie gegužės mėnesio gale galėtu pasiekti 800-1500g/vnt svorį.

Zuvu transportavimas

Upėtakis yra jautrus transportavimui, patogu pakuotėmis transportuoti kol yra mažo svorio, didesnius - jau sudėtinga, atsiranda gan didelė rizika, kad dalis gali ir neištverti visos kelionės iki naujų namų. Patariu pakuoti po 2-3kg/pakuotė, priklausomai nuo žuvies dydžio bei transportavimo laiko. Arba užsisakyti upėtakių su pristatymu iki jūsų tvenkinio su tam specialiai paruošta įranga ir nuolat tiekiamu deguonimi. 

Kiti svarbūs pastebėjimai


Šaltinio ar gręžinio vanduo yra be deguonies - jį orapūtės pagalba galime prisotinti deguonimi ir padaryti tinkamą žuvų auginimui. 

Upėtakių auginimui yra kritiniai trys vasaros mėnesiai. Būtinai ieškokite šviežio ir šalto vandens padavimo jei vandens telkinys savaime "nepamaitinamas" tuo laikotarpiu. 

Upėtakių išlaikymui, vasaros metu, didelis privalumas būtu - šešėlis. Ypač ties giliausia vandens telkinio vieta. 

 
Deguonies prisotinimas vasarą yra daug kartų lėtesnis nei šaltuoju metų laiku dėl vandens temperatūros. Mat kuo aukštesnė vandens temperatūra - tuo sunkiau jame tirpsta deguonis. Tad norint upėtakius auginti vasar1ą - geriau rinktis galingesnę orapūtę.  

Kuo mažesnis upėtakis, tuo labiau jis toleruos deguonies trūkumą bei aukštesnę vandens temperatūrą. Kuo didesnis - tuo reiklesnis. 

Šaltuoju metu laiku, kol visos žuvys "miega" iki pavasario, upėtakis vandens telkiniui "įpučia" gyvybės šokinėdamas ir "žaizdamas" vandens paviršiuje. Malonu ir įdomu juos stebėti. Jų maitinimas pašaru sukuria daug gražių akimirkų tiek dideliam, tiek mažam augintojui, o ir svečiui tai bus smagi pramoga :) 

Upėtakius pravartu auginti su eršketais, nes upėtakiams skirto pašaro sudėtis labai panaši į eršketinio. Juo šerdami pamaitinsime abi žuvis. Siūlyčiau rinktis skęstantį, o ne plaukiantį pašarą, nes eršketas renka ant dugno gulintį pašarą. Svarbu parinkti eršketo svorį tokį, kad upėtakiams skirtos granulės dydis tiktu ir eršketams šerti. Be to, likęs upėtakinis pašaras tiks eršketų šėrimui šiltuoju metų sezonu, jį pilnai sunaudosite.  


Upėtakio mėsa. Ji neturi daug kaulų ir kepant žvynų skusti nereikia. Didelis skaičius omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų A, E ir D, mikroelementų ir aminorūgščių suteikia neįtikėtinai rafinuotą skonį.

O visų svarbiausia, kad jūs upėtakį galite užsiauginti patys, paversdami šį procesą į širdžiai mielą užsiėmimą/laisvalaikį ir naudoti jį maistui - visad šviežią.


 
Visada galite patikrinti siūlomų upėtakių dydžius ir kainas paspaudus čia .

Konsultuojame kokybiškų pašarų ir orapūčių parinkimo klausimais šiuo tel. numeriu  ☎️ +37066456724

 

Komentarai (0)

Komentarų nėra
Prekė įtrauką į patinkančių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Svetainė naudoja slapukus: sužinoti daugiau